Dnes hrozí ledovka a sníh, v pátek vítr, o víkendu vzestup řek

Ve vyšších polohách Olomouckého a Moravskoslezského kraje se od odpoledne do pátečního rána mohou tvořit sněhové jazyky, na Vysočině a jihu Moravy hrozí ledovka a od pátku bude v celé republice vát silný vítr. Uvedl to dnes Český hydrometeorologický ústav ve své aktualizované výstraze. Upozornil také, že kvůli oteplování a dešti začnou v noci na sobotu výrazně stoupat hladiny řek na horách, zejména na Šumavě, v Krušných horách, v Brdech a na Českomoravské vrchovině. Na menších tocích vzestup pravděpodobně dosáhne stupně povodňové aktivity, dodal ČHMÚ.

Meteorologové už dnes varovali před ledovkou v Karlovarském, Libereckém a Ústeckém kraji, tato výstraha platila do 12:00. Podle té aktuální by si řidiči i chodci měli dávat pozor na klouzající silnice i chodníky na Vysočině a v Jihomoravském kraji, a to od dnešních 16:00 do pátečních 03:00. Sněhové jazyky hrozí v Olomouckém a v Moravskoslezském kraji nad 600 metry nad mořem, výstraha platí od 14:00 do pátečních sedmi ráno.
 
V celé republice bude od pátku vát silný vítr, varování platí od pátku 09:00 do neděle 03:00. Postupně bude vítr zesilovat a v nárazech dosáhne rychlosti 55 až 90 kilometrů v hodině, na horách až kolem 110 km/h. V noci na neděli by se měl zklidňovat.
 
Od pátečního do sobotního dopoledne bude navíc přes české území přecházet pásmo srážek, většinou dešťových. Na horách naprší ojediněle až 40 litrů na metr čtvereční. "Očekávané srážky, výrazné oteplení a silný vítr povedou k rychlému odtávání sněhové pokrývky ve všech polohách," uvedl ČHMÚ. Proto meteorologové očekávají vzestup řek na horách.
 
zdroj: ČTK