Do babyboxu v Praze někdo odložil novorozenou holčičku

Do babyboxu u městského úřadu v Praze 6 dnes před 9:00 někdo odložil novorozenou holčičku. Dítě je podle prvních informací v pořádku. Odvezla jej záchranná služba. ČTK to řekl starosta městské části Ondřej Kolář (TOP 09). Je to 112. takto odložené dítě v Česku. Minulý týden našli pracovníci ostrahy na stejném místě novorozeného chlapce.

Holčičku někdo odložil zabalenou v dece. Podle starosty u sebe neměla žádný vzkaz ani dopis. Zakladatel babyboxů Ludvík Hess dal dítěti jméno Jitka po Jitce Köcherové ze sociálního odboru Prahy 6.
 
"I mně přijde zvláštní, když do bedýnky, která čtyři roky jen čekala, jsou odložená dvě děťátka během devíti dnů," sdělil ČTK Hess a doplnil, že malá Jitka je současně letošním dvanáctým dítětem odloženým do babyboxu v Česku.
 
Speciální schránka zvaná babybox byla v Praze 6 umístěna v létě 2010. Po celé zemi je zatím 63 babyboxů, kam mohou lidé anonymně umístit své zpravidla novorozené dítě. Z dětí odložených do babyboxů bylo dosud 68 dívek a 44 chlapců.
 
Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace, a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál. Schránky jsou umístěny tak, aby se ženy nemusely bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.
 
zdroj: ČTK