EKOSPOL vítá prezidentské veto energetickým štítkům

Prezident České republiky Václav Klaus dnes vetoval novelu zákona o hospodaření energií, která mj. zavádí i povinné energetické štítky na budovách. Jak napsal server Novinky.cz, podle Klause patří tato novela k těm vůbec nejhorším, jaké mu kdy byly předloženy k podpisu.

„Rozhodnutí pana prezidenta jednoznačně vítáme. Je dobře, že alespoň někdo je stále ještě schopen bránit volný trh proti deformačním administrativním zásahům úředníků, které nic kladného nepřinesou a pouze navýší byrokracii a náklady majitelů nemovitostí,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, která dlouhodobě upozorňuje na nesmyslnost některých tuzemských i evropských směrnic a nařízení týkajících se módní vlny tzv. udržitelnosti na trhu s bydlením.

Podle novely tohoto zákona by jednotlivé budovy musely mít nově energetické štítky vypovídající o jejich energetické náročnosti, které by majitel nemovitosti musel předložit vždy při jejich prodeji či pronájmu. Novela počítala také se zavedením povinných revizí kotlů, elektrických rozvodů a rozvodů klimatizace.
 
„Novela zákona se úplně míjí účinkem. Konkrétní energetické náklady konkrétního bytu či domu s přesností řekněme na stokoruny totiž z žádného energetického štítku stejně nevyčtete, na to budete stále potřebovat skutečné faktury za spotřebované energie. Jediným efektem energetických štítků tak budou pouze další dodatečné náklady pro prodejce a pronajímatele nemovitostí a samozřejmě i zajištění velmi výnosného byznysu pro ty, kteří mají oprávnění energetické štítky vydávat. Nedivil bych se, kdyby jediným důvodem pro přijetí této novely byl lobbing zájmových skupin,“ upozorňuje Evžen Korec.
 
„Svým pojetím a účelem se zákon řadí vůbec k těm nejhorším a svobodné společnosti nejškodlivějším zákonům, o jejichž podpis jsem byl jako prezident republiky kdy požádán. Je překvapivé, že takový zákon předložila tato vláda. Jsem přesvědčen, že důvody, které mě vedou k vrácení zákona, jsou dostatečně pádné k tomu, aby se Sněmovna nad ním ještě jednou zodpovědně zamyslela,“ řekl doslova prezident republiky Václav Klaus.