Jablonec účinně odstraňuje bariéry už 14 let
Statutární město Jablonec nad Nisou systematicky a dlouhodobě usiluje o bezbariérovost ve svých objektech i v celém městě. Na odstraňování bariér pro handicapované občany magistrát spolupracuje s neziskovými organizacemi z oblasti sociální a zdravotní.
V roce 2004 zastupitelé schválili strategický dokument Jablonec nad Nisou – město bez bariér, v té době se také začalo s bezbariérovostí opravdu koncepčně pracovat. Od roku 2009 je pak bezbariérovost součástí komunitních plánů sociálních a souvisejících služeb Jablonecka.
„Sbíráme podněty z terénu, především od lidí zdravotně handicapovaných a také od neziskových organizací,“ vysvětluje spolupráci Jitka Šorfová z oddělení sociálních služeb, která podněty eviduje, předává dál, sleduje jejich vývoj a informuje o něm jejich autory. „Pomáháme tak lidem s pohybovým, zrakovým, sluchovým a mentálním postižením, v pokročilém věku, těhotným ženám nebo osobám s kočárky. Nejedná se pouze o odstraňování architektonických bariér, ale také o přívětivou úpravu prostředí z hlediska orientace i možné bezproblémové komunikace,“ potvrzuje Martina Rosenbergová, vedoucí odd. sociálních služeb jabloneckého magistrátu.
Přístupný magistrát
Ačkoli k hlavnímu vchodu historické radnice vede pár desítek schodů, a schodiště je také hned za vstupními dveřmi, rodičům s kočárky nebo vozíčkářům či méně pohyblivým lidem budova rozhodně není nepřístupná. V informačním centru v přízemí budovy je bez potíží možné sjednat si schůzku s příslušným úředníkem a na místě vyřídit vše potřebné. Ze severní strany radnice vedle vchodu do kina je možné využít bezbariérový vstup s výtahem. Na tamním parkovišti jsou u vchodu také vyhrazena dvě parkovací místa pro osoby s průkazkami ZTP. První patro radniční budovy je víceúrovňové, ale krátká schodiště pomáhají překonat pojízdné plošiny. Přístupná je tak obřadní síň i zasedací místnosti ve druhém patře.
Nevidomým a slabozrakým slouží a pomáhá zvukový maják u hlavního vchodu do radnice. Ten je upozorní, kde se nacházejí, a naviguje je do informačního centra. To je samozřejmě také bez bariér a nabízí také komunikátor pro klienty se zbytky sluchu či tablet pro on-line tlumočení do znakové řeči.
Budova v Komenského ulici má pro své návštěvníky rezervovaná dvě parkovací místa na dobu 30 minut v zadním traktu z ulice Máchova, hlavní vstup je samootevírací a i u něj je navigační zvukový maják pro nevidomé. Také zde je možné využít tablet nebo hlasový komunikátor pro osoby se sluchovým postižením. V přízemí je bezbariérové WC s přebalovacím pultem. V obou budovách lze požádat o tlumočení do znakové řeči prostřednictvím Tiché linky.
Přístupný web
Jablonecký magistrát je bezbariérový i na internetu. Webové stránky města splňují zásady přístupnosti podle Pravidel tvorby přístupného webu. „Při zveřejňování se snažíme cestu k informaci nevidomým a slabozrakým uživatelům zjednodušit použitím textové varianty informace, bez složitého otevírání zbytečných příloh,“ vysvětluje webmaster města Petr Vitvar. Také grafické prvky mívají svou textovou variantu, aby nevidomý nebo slabozraký věděl, co který obrázek obsahuje. „Nově nabízíme návštěvníkům navigaci po budově. Kromě běžných tras po schodech či výtahem, si mohou např. imobilní návštěvníci nechat na mapě budovy zobrazit bezbariérové trasy k hledané kanceláři za použití bezbariérového výtahu či speciálních plošin,“ prozrazuje užitečnou informaci Vitvar.