Na Staroměstský orloj se vrátily opravené sochy

Věž orloje na Staroměstském náměstí, jedna z nejvyhledávanějších pražských památek, je po dvou měsících opět kompletní. Ke čtyřem již opraveným plastikám přibyly dnes na fasádu orloje i zbylé sochy Filozofa, Anděla, Hvězdáře a Kronikáře.

Horní čtveřice se jmény Marnivec, Lakomec, Smrtka a Rozkoš-Turek opustila věž v polovině ledna. Po měsíci je v restaurátorské dílně vystřídaly čtyři plastiky obklopující kalendářní desku orloje. Sochy jsou umístěny na jižní fasádě, odolávají tak náročným povětrnostním podmínkám. Restaurátoři je proto pravidelně sundávají a kontrolují jejich stav.

Zavěšování soch trvalo zhruba půl hodiny. Správce orloje Petr Skála z plošiny připevnil nejprve Kronikáře a Hvězdáře, poté následoval Filozof a poslední přišel na řadu Anděl. "Když jsme upevňovali Anděla, tak jsem zjistili, že se skoba hýbe," uvedl Skála. "Proto jsme pro jistotu sochu sundali na plošinu a skobu jsme vytáhli a dali tam lepší upevnění, aby nehrozilo, že socha spadne," doplnil. Přes všechny sochy pak natáhl síť proti holubům.

Restaurátoři Jiří Matějíček a Darina Smetánková v uplynulých týdnech na sochách vyspravili a zahladili praskliny, obnovili zlacení, vyretušovali barvy a zbavili je nečistot a ptačího trusu. U pohyblivých figurek zkontrolovali mechaniku. V roce 1999 byly sochy kvůli značnému poškození kompletně opraveny.

Obě čtveřice soch měly podle Skály původně jiný význam, než jaký jim v současnosti přičítáme. "Byly to sochy představující kardinální hříchy a ctnosti. Na to se ale v průběhu 19. století pozapomnělo," vysvětlil. "Dnes v nich vidíme loutkové figury, které znázorňující lidské činnosti spíš než ctnosti," doplnil.

Plastiky z lipového dřeva jsou ve dvojicích umístěny po stranách astronomických hodin a kalendářní desky orloje. Horní sochy jsou oživovány zároveň s pohybem apoštolů. Smrtka tahá za provaz a vyzváněním zahajuje pochod apoštolů. Lakomec pokyvuje hlavou, potřásá měšcem v ruce a hrozí holí. Vedlejší Marnivec se zálibně prohlíží v zrcadle. Turek neboli Rozkoš je z horní čtveřice jedinou sochou, která se nehýbá. Všechny sochy jsou kopiemi.

zdroj: ČTK