ODS chce se Zemanem korektní vztahy, nechce ale předčasné volby

ODS je připravena s nově zvoleným prezidentem Milošem Zemanem udržovat korektní vztahy a spolupracovat hlavně v zahraniční a bezpečnostní politice. Odmítá ale jeho názor, že by se měly konat předčasné volby. Dohodla se na tom výkonná rada ODS, která dnes o situaci strany a vlády po prezidentské volbě jednala více než pět hodin. O úvaze, že by ho Zeman po svém nástupu na Hrad mohl odvolat z funkce, premiér Petr Nečas (ODS) řekl, že by takový krok byl "nelegitimním ústavním pučem". 

"Jaké budou kroky zvoleného prezidenta Miloše Zemana, musíme vyčkat. V euforii vyřknutá slova je jedna věc, realita politické skutečnosti něco jiného. Předčasné volby může vyvolat jen Poslanecká sněmovna, nikoliv prezident republiky," řekl Nečas. 

Zeman si myslí, že by se měly co nejdříve konat předčasné volby. V rozhovoru v České televizi bezprostředně po svém zvolení uvedl, že nynější vláda se opírá o stranu LIDEM, kterou nikdo nevolil. Je to prý jeho občanský názor, který ale jako prezident nebude skrývat. Nečas i první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek už v neděli zdůraznili, že vláda je odpovědná Sněmovně, ne prezidentovi. 
    
Občanským demokratům se v prezidentské volbě nepodařilo prosadit svého vlastního kandidáta Přemysla Sobotku. Výkonná rada mu dnes sice poděkovala za práci, kterou v kampani odvedl, jeho umístění na předposledním místě mezi devíti prezidentskými kandidáty je ale po krajských volbách dalším výrazným volebním neúspěchem ODS. 
    
Klesající obliba strany u voličů ztěžuje pozici předsedovi ODS Petru Nečasovi. I v oficiálním usnesení dnes ODS uvedla, že výkonná rada "kriticky zhodnotila výsledky politiky ODS od podzimního kongresu". Nečas ale uvedl, že by považoval za "velmi nemoudré řešení" svolávat volební kongres strany. "Kongres byl před necelými třemi měsíci, mandát je na dva roky, není prostor pro velké revoluční činy či kroky," řekl. 
    
Širší vedení uložilo grémiu ODS připravit program pro příští dva roky, který má mimo jiné řešit problém obecních samospráv. Občanští demokraté tím reagují na to, že je už příští rok čeká kromě sněmovních voleb i komunální hlasování. Značka ODS, o níž sami lídři strany hovoří jako o "poškozené", přitom může komplikovat pozici starostům, kteří v barvách ODS kandidují. 
    
ODS zároveň chystá změnu své manažerské sítě. Ta by podle vedení měla více odpovídat potřebám regionálních ODS a finanční situaci strany. 
 
zdroj: ČTK