Praha 7 chce koupit radnici za 390 mil. Kč

Praha 7 chce koupit budovu Mercury Tower za 390 milionů korun a umístit v ní sídlo radnice. Projekt původně majitel nabízel za více než dvojnásobnou cenu. S koupí nesouhlasí opozice. Spory kolem nákladného pořízení nové budovy se vedou už několik měsíců. Místní obyvatelé kvůli tomu sepsali i petici, u zastupitelů s ní ale neuspěli. Okolnosti výběru vhodného sídla prověřoval i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Starosta Marek Ječmének (ODS) v pondělí na jednání zastupitelstva nečekaně předložil záměr odkoupit budovu. Zastupitelé pak o návrhu diskutovali celé odpoledne. Na několik hodin se sešli i na neveřejném jednání klubů. Po dlouhé diskusi nakonec starosta materiál z programu jednání stáhl. Mluvčí městské části Martin Vokuš řekl, že bude dopracován a předložen k projednání znovu. "O tak zajímavé nabídce totiž nelze nejednat," tlumočil mluvčí slova starosty.

Městské části ve stávající budově na nábřeží Kapitána Jaroše končí nájem v roce 2015. Do té doby se chce přestěhovat. Výzvu na pořízení nové budovy zveřejnila už vloni. Nevypsala výběrové řízení, ale pouze poptávkové řízení, ze kterého podle koalice vyšly jako nejlepší projekty Mercury Tower od společnosti Argentinská 38 za původní cenu 845 milionů a Argentinská hvězda od PPF Property Limited za 762 milionů.
 
Mezitím přišel pražský magistrát s nabídkou, podle níž by se radnice Prahy 7 mohla přestěhovat do Holešovické tržnice. Praha by městské části svěřila buď některou z budov nebo část pozemku. Majitel Mercury Tower následně městskou část oslovil podruhé, tentokrát nabídl budovu o polovinu levněji. Praha 7 se podle mluvčího obává, že se nestihne do tržnice včas přestěhovat. Koupě a přemístění do takzvané Mercurie tak má být dočasným řešením.
 
Podle starosty Marka Ječménka (ODS) je koupě výhodná a může městské části vyřešit dlouhodobé potíže. "Vsadil jsem na to svou politickou kariéru," zopakoval v pondělí starosta.
 
Opozice ale výhodnost smlouvy zpochybňuje. "Kupujeme zajíce v pytli, a když zajíc chcípne, zaplatíme za to pokutu pět milionů," řekl ČTK zastupitel za zelené Ondřej Mirovský. Pokud totiž zastupitelé záměr koupě schválí, zaváží se k úhradě pokuty, kterou budou muset zaplatit v případě neuzavření smlouvy. Podle návrhu smlouvy by navíc městská část splácela investorovi dlužnou částku na deseti a později osmiprocentní úrok. Smlouva má být podepsána v září.
 
Rada podle webu městské části v předchozích týdnech v souvislosti s Mercury Tower schválila pořízení minimálně dvou posudků za téměř 700.000 korun. Výsledky ale podle Vokuše ještě nejsou k dispozici.
 
Nespokojení obyvatelé, kteří chtěli o podmínkách pochybné koupě radnice rozhodovat v referendu, nebyli úspěšní. Koaliční zastupitelé ODS a ČSSD jejich žádost už před časem zamítli. Za pravdu jim dal i Městský soud v Praze. Výbor se proto chce obrátit na Nejvyšší správní soud (NSS).
 
zdroj: ČTK