Praha se poprvé zapojí do akce Hodina Země

Praha se letos poprvé připojí k mezinárodní akci Hodina Země. Již tuto sobotu večer tak na 60 minut naráz potemní například Staroměstská radnice, věže Vyšehradu nebo Petřínská rozhledna. Pražany to má symbolicky upozornit, že úsporou elektrické energie chrání klima planety. Akci si každoročně připomínají miliony lidí a tisíce měst po celém světě včetně Paříže, New Yorku nebo Londýna.

Několik významných pražských budov a památek ve vlastnictví hlavního města potemní úderem půl deváté. "Půjde opravdu jen o symbolické gesto, protože pro město, jako je Praha, je například vypnutí pouličního osvětlení s ohledem na bezpečnost Pražanů nemožné. Jako efektivnější se mi jeví zavádění moderních úsporných svítidel do veřejného osvětlení a hospodárné nakládání s energiemi," řekl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

V Hodině Země tak bude vypnuto slavnostní osvětlení například u Staroměstské radnice, Clam-Gallasova paláce a Nové radnice. Na hodinu se ponoří do tmy zřejmě i Obecní dům, Karlův most i obě jeho věže - Malostranská a Mostecká.

Do akce se zapojí ale i soukromé subjekty. Zhasne například nejvyšší pražská stavba - žižkovský vysílač nebo Tančící dům. Svítit se nebude ani na Karlštejně, v Karlových Varech potemní kolonády a památky v centru, na hodinu zhasne také kutnohorský chrám sv. Barbory. Do černé se ponoří i stránky tuzemského portálu Seznam.cz.

Hodinu Země zavedl před pěti lety Světový fond divočiny (World Wildlife Fund). Zapojit se mohou města, firmy i jednotlivci, kteří vypnutím osvětlení či elektrických spotřebičů symbolicky podpoří ochranu životního prostředí. Svá světla při této příležitosti zhasínají dominanty, jako jsou pyramidy a Sfinga v Gíze, Eiffelova věž v Paříži, most Golden Gate v San Franciscu nebo londýnský Big Ben, a to vždy ve 20:30 místního času. V České republice se loni této akce zúčastnilo 134 měst a obcí.

zdroj: ČTK