Přes 600 lidí strávilo mrazivou noc v noclehárnách a stanech

Jednu z nejmrazivějších letošních nocí v Praze ze soboty na dnešek strávilo v nouzových přístřešcích 639 bezdomovců, řekl dnes ČTK ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP) Tomáš Ján. Lidé využili noclehárny a vyhřívané stany.

Během arktické noci, která byla podle předpovědí zřejmě poslední, bylo v hlavním městě dnes nad ránem minus 16,9 stupně. Podle Jána lůžka stačila, neobsazeno zůstalo necelých čtyřicet míst. CSSP koordinuje všechny kapacity zřizované hlavním městem a neziskovými organizacemi.

"Zájem o přenocování je každý den. Vše je funguje bez problémů," uvedl Ján. Lidé bez přístřeší využívali například tři vyhřívané stany na Rohanském ostrově, loď Hermes, stan nedaleko střediska Naděje v Bolzanově ulici a další ubytovny nevládních organizací, jako je třeba Armáda spásy či Azylový dům sv. Terezie, který provozuje Arcidiecézní charita Praha.

"Ve stanech na Rohanském ostrově končí provoz v 07:00, pak mohou bezdomovci přejít do denních center," přiblížil Ján. Ve dne jsou jim k dispozici místa na Hermesu nebo v Naději. Provoz nočních stanů končí relativně brzy ráno i proto, že jejich obsluha zde má dvanáctihodinovou směnu a dle zákoníku práce musí mít povinnou přestávku, doplnil.

Pražané jsou s bezdomovci solidární, nosí do center přikrývky, oblečení. Podle některých provozovatelů pražských ubytoven je zájem o rukavice, čepice, šály či o cukr do teplých nápojů.

Hlavní město se stejně jako zbytek země a podstatná část Evropy potýká s extrémními mrazy. V noci teploty na některých místech klesají k minus 20, na některých místech i přes minus 30 stupňů. Ohroženi jsou zejména lidé bez domova, kterých je v Praze podle odhadů kolem 4000. Krutá zima si již vyžádala stovky životů. V celém Česku počet obětí letošních mrazů překročil dvacítku.

zdroj: ČTK