Proměny pražských módních salonů v období let 1900-1948

Patříte-li mezi obdivovatele módy, nenechte si ujít poutavou výstavu "Proměny pražských módních salonů v období let 1900-1948", která vás nechá nahlédnout do historie. Pražské módní salóny, které často šily na zákazku do zahraničí, patřívaly mezi jedny z nejžádanějších v Evropě. Móda, kterou výstava prezentuje je tak nadčasová, že u řady lidí budí dojem, že jde o módu současnou.

Proměny pražských módních salonů v období let 1900-1948 můžete sledovat na nové výstavě v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Volné pokračování cyklu Česká móda nabízí ukázky tvorby pětatřiceti závodů, mezi nimiž jsou nejluxusnější podniky jako Rosenbaum, Podolská, Roubíčková, Bárta, ale i střední a malé firmy, které dokládají, že vyhlášená pražská elegance vznikala spojením tradice dokonalého řemeslného zpracování a úzkého kontaktu s aktuálními francouzskými módními trendy a podněty krejčovství anglického, které byly přizpůsobovány místnímu vkusu a životnímu stylu.

Na výstavě uvidíte to nejlepší z oděvní tvorby, co u nás v první polovině 20. století vznikalo a připomene se dnes již zašlá sláva luxusních módních salónů, u nichž se oblékaly i takové osobnosti jako třeba Karel Čapek. Exponáty jsou značně různorodé, některé jsou pro nás už opravdu staromódní a přehnaně pompézní, jiné jsou ale naopak tak nadčasové, že by klidně mohly být ozdobou vídeňského plesu v opěře i dnes a nikdo by odstup desítek let ani nepoznal. Všechny modely mají však společný precizní střih i zpracování a nejvyšší kvalitu materiálů. Většina krejčí a krejčových si své umění a výrobní postupy dovezli z Vídně, Francie či Anglie. Zasazením do našeho prostředí se pak utváří jedinečná pražská elegance s odleskem první republiky. Výstavu doplňují také projekce krátkých archivních filmů a komentované prohlídky či přednášky na dobová témata. Expozici je možné zhlédnout do 29. dubna roku 2012.