Sezona letních hudebních festivalů byla pro řadu akcí obtížná

Sezona letošních letních hudebních festivalů byla pro řadu akcí obtížná a není zcela vyloučeno, že pro některé z nich i likvidační. Vzhledem k napjatým rozpočtům měla většina festivalů menší nabídku zejména zahraničních hvězd. O akce pod širým nebem byl často menší zájem než v předchozích letech. Vyplývá to ze zjištění ČTK.

Podle hudebního publicisty Jaroslava Špuláka měla letošní festivalová sezona charakter "dokazování mandátu na své fungování". "Některé festivaly jako například Colours of Ostrava nebo Rock for People, svoje pozice obhájily, návštěvností i obsahem šly nahoru Hrady CZ. Na druhou stranu se uskutečnilo několik festivalů, které padly. Finanční prohra byla evidentní v případě Open Air Panenský Týnec, myslím, že se finančně nedařilo ani Sázavafestu, i když pořadatel chce příští rok pokračovat opět ve Světlé nad Sázavou. Příliš se finančně nedařilo ani festivalu Benátská noc," řekl ČTK Špulák.
 
Vzhledem k návštěvnickému propadu může být ohrožena budoucnost Open Air Panenský Týnec, kde letos doplatili na nepřízeň počasí. Pořadatelé z bezpečnostních důvodů museli zrušit koncert britských O.Children a místo očekávaných 12.000 diváků jich napočítali necelou polovinu. "Na řadu přichází čas účtování, jdeme zjišťovat, jak hluboko leží bod mrazu, ale i s vědomím, že pracujeme s červenými čísly, nechceme podlehnout beznaději," uvedl v tiskové zprávě mluvčí festivalu Stanislav Zima.
 
Program na Benátské noci ve Vesci u Liberce sledovalo podle pořadatelů 15.000 diváků. Loni festivalové vystoupení Kabátu vidělo přibližně 24.000 lidí. Skupina Žlutý Pes se po jeho skončení ohradila proti informacím, že zrušila své vystoupení. "Naše vystoupení zrušili sami organizátoři několik dní před festivalem, přestože jsme byli uvedeni v oficiálním programu a na vystoupení jsem byli připraveni," sdělil lídr kapely Ondřej Hejma.
 
Méně lidí než loni zaznamenal 13. ročník festivalu Sázavafest. Do Světlé nad Sázavou, kam se letos akce přesunula z Benešova, podle informací policie dorazilo 10.000 lidí, o třetinu méně než loni. Problémy s drogami se objevily na tanečním festivalu Mácháč 2013 u Máchova jezera na Českolipsku. Policisté objevili drogy u 23 lidí.
 
Řada festivalů si ale zatím na nepřízeň publika nestěžuje. Tisíce lidí 15. června na letišti Boží Dar v Milovicích na Nymbursku aplaudovaly hvězdám české a slovenské populární hudby na festivalu Votvírák. Akci přihlíželo přibližně 40.000 lidí. Také jubilejní desátý ročník festivalu United Islands, který se kvůli problémům se záplavami konal poprvé v pražském parku Ladronka, navštívilo podle organizátorů více diváků než v minulém roce, kdy jich bylo 60.000. Vstup na akci byl zdarma stejně jako na nový taneční festival na The Sun Festival, který se v srpnu konal v areálu Festivalparku v Hradci Králové a nalákal podle odhadů pořadatelů na 20.000 diváků. Na stejném místě byl v červenci Rock for People, kam dorazilo asi 30.000 lidí. Na čtyřdenní Hip Hop Kemp přišlo asi 20.000 lidí, zhruba o 2500 více než na loni.
 
Festival Colours of Ostrava, který skončil 21. července, byl rekordní vysokou návštěvností 33.000 lidí. Také 26. ročníku festivalu Open Air Trutnov navštívily tisíce lidí. Přesný počet pořadatelé neoznamují s odkazem na to, že ostatní festivaly uvádějí nepřesná, většinou nadsazená čísla.
 
Autor: ČTK