Z hazardu rozdělila Praha radnicím 183 milionů korun

Pražští zastupitelé po dlouhé diskusi rozdělili městským částem 183 milionů korun získaných v prvním pololetí za odvody z hracích automatů. Dalších 271 milionů si Praha ponechá jako rezervu. Podle některých zastupitelů by část peněz, které zůstanou hlavnímu městu, měla příští rok směřovat na podporu sportu.

Polovina z částky rozdělené radnicím, tedy zhruba 91 milionů, půjde na sport a veřejně prospěšné projekty. Se zbylými penězi budou moci městské části naložit podle vlastního uvážení.

Z radnic už v minulosti zazněly hlasy, že by se peníze z hazardu měly v plné výši vracet do rozpočtů městských částí, na jejichž území jsou výherní automaty provozovány. "Tímto vzorcem doporučujeme městským částem, aby rezignovaly na boj proti automatům, protože čím víc jich budou mít, tím víc peněz dostanou," uvedla k tomu zastupitelka Marta Semelová (KSČM). Proti jsou také ty radnice, které schválily takzvanou nulovou toleranci hazardu. Od roku 2015 tak nebudou mít žádné výherní hrací automaty a tudíž žádné peníze z odvodů.
 
"Varianta nulové tolerance v celé Praze se mi osobně, eticky líbí nejvíc, v některých věcech asi musí jít ekonomické věci stranou," uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který materiál zastupitelstvu předkládal.
 
ČSSD neúspěšně navrhla, aby byly peníze přerozdělovány radnicím podle počtu obyvatel. Neuspěla ani s návrhem, aby celá částka z loterií, která zůstala Praze, byla rozdělena do sportu. "Stovky milionů korun tak budou naprosto netransparentně využity na nejasné účely," uvedl Petr Dolínek (ČSSD). Městské části letos přišly o možnost žádat o městské granty na sport. Tělovýchovné svazy navíc už navíc nedostávají peníze z výdělků Sazky, která zkrachovala.
 
Podle daňových změn, které platí od letošního roku, se odvody z hazardu změnily. Dříve mohly městské části vybírat poplatek za každý provozovaný automat. Nyní si odvody rozdělují stát a obce v poměru 1:4. Loterijní firmy musí také nově odvádět 20 procent z rozdílu mezi vsazenými částkami a vyplacenými výhrami.
 
zdroj: ČTK