Právě se nacházíte:

Začal nový školní rok

Nový školní rok začal pro 1,2 milionu žáků, na řadě míst šly děti do nových či opravených škol. Školáky přivítal prezident i ministr školství, v Přelouči zase přivezl prvňáčky kočár tažený koňmi z blízkého kladrubského hřebčína. Na základních školách díky nástupu silných ročníků už druhým rokem roste počet žáků, na středních ubývá. Mnohde kvůli úsporám slučují třídy. Školy se také letos musely obejít bez 800 korunového příspěvku na pomůcky pro prvňáčky.

Oproti loňsku přibude na základních školách 12.000 žáků. Prvňáčků bude o 3500 víc, celkem 104.500. Nástup silných ročníků pocítila třeba malotřídka ve Všeni u Turnova na Semilsku. Před třemi lety sem chodily jen čtyři děti, včera přišlo na zahájení školního roku 24 školáků, z toho osm prvňáčků. Prvňáčci v pražské Základní škole Františky Plamínkové zase přišli v nových školních uniformách. Za 100.000 korun jim je koupila sedmá městská část, aby se oblečením setřely sociální rozdíly mezi dětmi.

Na nárůst žáků reagují obce, novou školu Povážská včera ve Strakonicích otevřel ministr školství Petr Fiala. Náklady na vybudování objektu pro 500 dětí byly přibližně 350 milionů korun a hradilo je město. "Právě proto doufám, že školy nezůstanou prázdné. Ale musíme hodně přemýšlet nad tím, v kterých místech a jakým způsobem rozvíjet možnosti pro školní docházku," řekl Fiala.
 
Nová základní škola pro 300 dětí se včera otevřela také v Brně-Žebětíně, další pak v třítisícové Tlučné na Plzeňsku. Stará škola zde totiž stála na poddolovaném území a hrozilo, že se zřítí. První školní den mají za sebou děti také v novotou vonícím Vzdělávacím centru pro slabozraké v Olomouci. V rámci úspor se ale některé školy chystají slučovat třídy, mohlo by v nich být až 34 žáků.
 
Populačně slabé ročníky se zatím přesouvají na střední školy, celkový počet středoškoláků meziročně klesl z 454.000 na 428.000. V minulém školním roce se proto třeba jen v Jihomoravském kraji sloučila Střední odborná škola Slavičín s tamním gymnáziem Jana Pivečky, Střední odborná škola Holešov se spojila se Střední školou nábytkářskou a obchodní v Bystřici pod Hostýnem a Střední odborná škola technická Uherské Hradiště se sloučila se Střední odbornou školou a Gymnáziem Staré Město.
 
Kraje ale modernizaci středních škol nezanedbávají. Včera se tak třeba 700 studentům Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově otevřela nová budova za 400 milionů korun. Také Střední škola gastronomie a služeb v Nové Pace na Jičínsku získala v půdních vestavbách za 12 milionů korun tři nové učebny a další zázemí.
 
Na začátek školního roku ale naplánovaly start petičního turné i školské odbory. Vadí jim podfinancování školství a chtějí, aby se vzdělání stalo prioritou při sestavování státního rozpočtu na příští rok. Prezident Václav Klaus učitelům pro letošní rok popřál, aby se jim v jejich "úžasném" povolání dařilo. "Myslím, že se musí dodržovat ta základní výuka klasických předmětů, z těch by děti neměly unikat a nemělo by jim to být umožňováno," řekl při zahájení školního roku v pražské ZŠ Na Smetance.
 
Novinkou letošního roku je vyhláška, která umožňuje ředitelům zkrátit přestávky z deseti na pět minut nebo protáhnout na prvním stupni dopolední vyučování z pěti na šest hodin. Posuny ve vyučování prý mohou být výhodné zvláště pro dojíždějící žáky. Středoškoláky v tomto školním roce čeká nová podoba maturit, zkoušky budou mít jen jednu úroveň a slohy se budou hodnotit na školách.
 
zdroj: ČTK