Zeman jmenuje Sobotku premiérem, až bude jasné, že má většinu

Prezident Miloš Zeman zatím šéfa sociální demokracie Bohuslava Sobotku premiérem nejmenuje. Učiní tak až v polovině ledna, pokud se pro vládu vysloví sociální demokraté ve stranickém referendu. Kdyby se nekonalo, mohl by ho jmenovat do konce roku, musí však být jasné, že má parlamentní většinu. Hlava státu to dnes řekla v rozhovoru s ČTK. Zeman také uvedl, že po vznikající vládě nebude vyžadovat podpisy jednotlivých poslanců, bude mu stačit prohlášení předsedů koaličních stran. 

Sobotka po dnešním jednání se Zemanem uvedl, že ať už bude v ČSSD o schvalování připravované koaliční vlády rozhodovat vnitrostranické referendum, nebo ústřední výkonný výbor, chce koalice Zemanovi předložit návrh na jmenování kabinetu ještě do konce roku. 
    
Prezidenta dnes seznámil s návrhem, jak si jednotlivé strany zamýšlené koalice, tedy ČSSD, ANO a KDU-ČSL "rozdělí odpovědnost" za jednotlivá ministerstva. Tento návrh již dříve předložil předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi a předsedovi KDU-ČSL Pavlu Bělobrádkovi. "Ale neřešili jsme (dnes s prezidentem) konkrétní persony," dodal Sobotka. Zemanovi prý také poskytl první část návrhu koaliční smlouvy, která se týká procedurálních otázek. Sobotka předpokládá, že tuto sobotu se na trojstranné schůzce jednání o koaliční vládě "výrazně posunou". Cílem ČSSD je podle něj ukončit jednání o programu vlády nejpozději počátkem příštího týdne. 
    
"Já jsem zcela jasně řekl, že pana Sobotku budu jmenovat premiérem v okamžiku, kdy bude mít zajištěnou parlamentní většinu, tohle prohlášení samozřejmě platí," uvedl Zeman, který chce vyčkat, až budoucí koaliční dohodu schválí širší grémia jednotlivých stran. Sociální demokraté zvažují i vnitrostranické referendum, které prosazuje Sobotka. Ten dnes řekl, že návrh referenda předloží jako rovnocennou alternativu k hlasování Ústředního výkonného výboru, který se sejde v půlce prosince. 
    
"Je naprosto logické, že pokud proběhne v sociální demokracii vnitrostranické referendum, které je ohlášeno na polovinu ledna, tak jsem nucen počkat, i kdybych nechtěl, z toho prostého důvodu, že nikdy nemůžete vyloučit, že 23.000 členů sociální demokracie se v referendu rozhodne negativně," upozornil prezident. V případě kladného výsledku hlasování by pak premiéra mohl jmenovat v řádu dní. 
    
Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka pokládá Zemanovo stanovisko za logické, protože není předem zřejmé, jak by případné referendum dopadlo. "Před tím nemá smysl, aby vláda žádala o důvěru v Poslanecké sněmovně," řekl novinářům. ČSSD by měla zamýšlený postup objasnit na sobotním zasedání stranických vyjednávacích týmů, dodal.
    
Kdyby socialisté referendum neměli a vytvoření koalice schválili již na prosincovém ústředním výkonném výboru, a pro vládu se vyslovilo i hnutí ANO a lidovci, pak Zeman nevyloučil, že Sobotku jmenuje ještě do konce roku. 
    
"Já samozřejmě před jmenováním premiérem se ještě sejdu s předsedy všech koaličních stran, abych se ujistil, že ta podpora opravdu existuje," doplnil. Poslanecké podpisy na důkaz většiny ve Sněmovně tentokrát chtít nebude. "Já nebudu vyžadovat podpisy, natož notářsky ověřené. Ty jsem vyžadoval proto, protože jsem si byl jist, že žádná stojedničková koalice neexistuje, což se pak také potvrdilo. V tomto případě mně naprosto stačí prohlášení předsedů koaličních stran, že mají dostatek poslanců k tomu, aby vláda dostala důvěru," řekl prezident. 
    
V dosavadním vyjednávání o novém kabinetu prý nevidí "žádné drama". Je podle něj jasné, že každé sestavování koaliční vlády je zákonitě daleko delší, než kdyby to byla vláda jednobarevná. Termín, kdy bude nový kabinet ustaven, odhadovat nechtěl. "Já sám to neodhaduji, protože je vždycky dobré, když, byť o několik týdnů, se jednání protáhnou, a pak je stabilní nejenom koaliční dohoda, ale zejména programové prohlášení vlády a je usazeno i personální složení této vlády, než aby se všechno dělalo narychlo, a pak se to napravovalo v chodu," uvedl. 
 
zdroj: ČTK